Przejdź do treści
Strona główna » Trening #2: Trening progresywny

Trening #2: Trening progresywny

Trening progresywny to jeden z ciekawszych treningów jakie możesz zastosować w swoim planie treningowym. Ta forma treningu pozwoli Ci budować wiele cech Twojej wytrzymałości i można ją stosować zarówno w treningu na ergometrze wioślarskim jak i pozostałych dyscyplinach wytrzymałościowych. Na końcu artykułu oraz na kanale YouTube pokazują jak trening wygląda w praktyce.

Trening progresywny – na czym polega?

Trening progresywny to nic innego jak trening z narastającym obciążeniem. Na danym odcinku (czasowym lub dystansie) co jakiś czas zmieniają się obciążenia treningowe. Jeśli chodzi o wiosłowanie może to być wzrost siły wiosłowania, wzrost tempa wiosłowania lub wzrost obu tych parametrów jednocześnie.

ProgresCecha organizmu
progres tylko siłyzbuduje Twoją siłę
progres tylko na tempiezbuduje Twoją szybkość
progres siły i szybkościrozwinie obie cechy

Który rodzaj progresu zastosować?

Teraz pora na zróżnicowanie treningu pod kątem rozwoju Twoich cech wytrzymałościowych. To właśnie ten rodzaj treningu jest jednym z najciekawszych i najbardziej rozwijających te właśnie cechy. Opierając się na tym, co już wiemy możemy zrobić kolejny krok do przodu. Na przykład:

Robert jest początkującym zawodnikiem. Potrafi wiosłować swobodnie z siłą 100 w w tempie 20. Potrafi też wiosłować z siłą 150 w, ale sprawa mu to sporą trudność, a na krótkich mocnych odcinkach rozwija maksymalnie 180w w tempie 28. Otrzymał więc wytyczne od trenera na trening progresywny, który ma mu pozwolić zbudować lepszą wytrzymałość podstawową.

Odcinek 5 minutowy składający się z 3 odcinków – 3 minuty, 1 minut i 1 minuta powinien pokonać w ten sposób:

5′ = 3′ / tempo 20 + 100 w + 1′ / tempo 20 + 120 w + 1′ / tempo 20-21 +140 w

Tak dobrany trening pozwoli Robertowi zbudować nie tylko wytrzymałość podstawową, bo pokona dystans w zakresach, które będą odpowiadały jego wytrzymałości tlenowej, ale również zbuduje nim siłę, gdyż tempo treningu pozostanie niemal niezmienne.

Teraz załóżmy, ze nasz zawodnik chce nauczyć się wiosłowania w wyższym tempie. Jaki trening powiien wykonać? Jeżeli potrafi wiosłować maksymalnie w tempie 28 to do rozwinięcia szybkości powyżej 30 będzie potrzebował takiego treningu:

5′ = 3′ / tempo 24 + 1′ / tempo 28 + 1′ / tempo 30

Tak dobrany trening pozwoli mu rozwijać walory szybkościowe niezależnie od siły z jaką będzie wiosłował. Oczywiście nie jest to kwestia jednego treningu lecz dobrze dobranego cyklu. W kolejnych jednostkach mógłby więc podkręcać tempo i startować z wyższego progu. Pamiętajcie też, że szybkie wiosłowanie wymaga również adaptacji ze strony układu oddechowego, a więc trzeba „nauczyć się oddychać” przy dużych obrotach.

Inne treningi z progresją i ich kontynuacje

12 minut = 6′ + 4′ + 2′ i kontynuacja w kolejnych treningach 12′ = 5′ + 4′ + 2′ + 1′ i dalej 8′ = 4′ + 2′ + 1′ + 1′ i dalej 5′ = 3′ + 1′ + 1′. W tym schemacie możesz zastosować progresję zarówno na tempie jak i na sile.

3 km = 1,5 km + 1km + 500 m i dalej 4km = 2km + 1km + 1km i dalej 7 km = 3km + 3km + 1km i dalej 10 km = 5km + 3km + 2km. Zwiększając dystans możesz skupić się na budowie siły i wytrzymałości podstawowej.

Zapraszam teraz do części praktycznej! Udanego treningu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *