Przejdź do treści
Strona główna » Ergometr wioślarski – technika

Ergometr wioślarski – technika

WIOSŁOWANIE NA ERGOMETRZE

Technika wiosłowania na ergometrze wioślarskim to podstawa prawidłowego treningu. Dotyczy to również wykonywania wszystkich innych ćwiczeń i aktywności. Jest kwestią bezdyskusyjną, że prawidłowa technika gwarantuje nam nie tylko efektywny trening ale również bezpieczeństwo.

Prawidłowa technika wiosłowania na ergometrze z motorycznego punktu widzenia jest dość skomplikowaną. Natomiast opanowanie podstaw wiosłowania na ergometrze nie powinno sprawić wiele trudności.

TECHNIKA WIOSŁOWANIA NA ERGOMETRZE

Osobom, które chciałby opanować podstawy wiosłowania polecam zachowanie pewnego schematu ruchowego.

Nogi -> tułów -> ręce <-> ręce -> tułów -> nogi

oraz zachowanie odpowiedniego rytmu

faza pracy 1 : 2,5 faza odpoczynku (odjazdu)

o co chodzi? Spieszę z wyjaśnieniem.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że praca wioślarza to przede wszystkim odpowiednia praca nogami, a nie jak powszechnie jest to uważane rąk. Nogi to podstawa napędu łodzi wioślarskiej a także koła zamachowego w ergometrze Dlatego też wiosłując na ergometrze rozpoczynamy ruch od pracy nogami! W dalszej kolejności po wyprostowaniu nóg następuje delikatne odchylanie tułowia do tyłu oraz przyciągnięcie rąk na wysokość mostka lub powyżej pępka. Cały ruch odbywa się swobodnie, nogi pracują na prostych plecach, a ręce niczym sznury zawieszają się na wiośle i wykańczają ruch.

Wracając do pozycji wyjściowej ręce powracają do przodu, tułów zaczyna się prostować i lekko pochylać w przód, a dopiero później uginamy nogi w kolanach.

Cały wyżej opisany schemat prawidłowej techniki wiosłowania na ergometrze powinien odbywać się w stosownym rytmie. Faza pracy, czyli przeciągnięcia wiosła do tułowia powinna trwać około dwa do trzy razy krócej niż faza podjazdu – odpoczynku. Nie martw się! W wiosłowaniu liczy się to ile dasz z siebie w czasie przeciągania wiosła, a nie to jak szybko będziesz śmigał na wózeczku. Oczywiście tempo wiosłowania to też bardzo ważny element, natomiast rytm niezależnie od tempa powinien zostać zachowany. Spokojny trening na ergometrze odbywa się w tempie 18 – 22 spm. Tempa powyżej 30, a niejednokrotnie zbliżone do 40 to tempo wyścigowe.

Technika wiosłowania na ergometrze zaprezentowana jest na poniższym filmie.