Przejdź do treści
Strona główna » Rozgrzewka na ergometrze wioślarskim

Rozgrzewka na ergometrze wioślarskim

Pierwszą i podstawową czynnością przed rozpoczęciem każdego treningu jest rozgrzewka. Powinna ona przygotowywać nas do zaplanowanej wcześniej aktywności. Powinna mieć odpowiedni charakter tak, aby nasze mięsnie przystąpiły do głównej części treningu w jak najlepszej dyspozycji.

Jaką rozgrzewkę wykonać przed treningiem na ergometrze?

Jeżeli główną cześcią Twojego treningu jest wiosłowanie to warto przeprowadzić rozgrzewkę ukierunkowaną właśnie na tą czynność. Dlatego też przed rozpoczęciem wiosłowania należy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Jaki trening dziś będę wykonywał? Odpowiedź na nie, może determinować to, jak przeprowadzisz swój rozruch.

Jednak niezależnie od tego na początek proponuję wykonać kilka ćwiczeń ogólnorozwojowych, które zaktywują nasze mięsnie do pracy. Jak dobrze już wiecie na ergometrze wioślarskim pracują niemal wszystkie mięsnie, dlatego w czasie pierwszych ćwiczeń powinniśmy uruchamiać wszystkie największe partie mięśniowe oraz stawy. Warto, aby ćwiczenia te miały charakter dynamiczny – wymachy, krążenia, pajacyki itp. Ćwiczenia dynamiczne pozwalają na pobudzenie krążenia, rozciągnięcie niektórych struktur i zaopatrzenie stawów w maź. Wszystkie te działania to nasz pierwszy etap rozgrzewki, który może trwać około 5 minut.

Drugi etap rozgrzewki stanowi odpowiedź na zadane przez nas pytanie i może trwać około 10 – 15 minut. Propozycje przedstawiam poniżej.

Rozgrzewka pod trening tlenowy

Trening tlenowy zazwyczaj wiąże się z pokonywaniem dystansu na określonej mocy. W czasie takiego treningu organizm pracuje jednostajnie i w sposób harmonijny. Tak po krótce możemy go scharateryzować.

Zatem nasza rozgrzewka może być bardzo zbliżona. Możemy wykonać kilka serii ćwiczeń na ergometrze wioślarskim takich jak: same ręce, ręce z tułowiem, same nogi, ćwiczenia z zatrzymaniem itp. Dzięki temu po kolei włączymy do ruchu poszczególne partie mięsni. Po ich wykonaniu chwila jazdy ciągłej i gotowe!

Rozgrzewka pod interwały i trening submaksymalny

Treningi interwałowe, szybkościowe, submaksymalne to treningi, gdzie intensywność pracy jest bardzo duża i często bywa zmienna. Biorąc pod uwagę te czynniki do naszej rozgrzewki powinniśmy włączyć elementy, które pozwolą nam osiągać najlepsze obroty.. Jeżeli jesteś fanem Formuły 1 to z pewnością widziałeś jak kierowcy rozgrzewają silniki swoich maszyn. Na okrążeniu rozgrzewkowym często widzimy jak dociskają gaz, by później szybko zredukować prędkość. Podobny system możemy wprowadzić w naszej rozgrzewce. Trzeba jednak pamiętać, aby „nie zatrzeć silnika”, a jednocześnie dać mu odpowedni impuls. Musimy zwrcać uwagę na naszą energię, nasz organizm.

Przykładowa rozgewka do takiego treningu może wyglądać następująco:

  • ćwiczenia – 3 min
  • jazda ciągła – 3 min
  • jazda ciągła + 3 – 4 przyspieszenia po 10 chwytów co 2-3 min = 7 – 10 min

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *