Przejdź do treści
Strona główna » Pierwszy krok do dobrej formy

Pierwszy krok do dobrej formy

Każdy z nas przystępując do treningu ma swój cel. Dla jednej osoby będzie to dobra kondycja, dla drugiej podnoszenie masy i siły mięśni, dla trzeciej po prostu ruch dla dobrego samopoczucia. Aby osiągnąć swój cel, Twój trening musi być skuteczny. Każda jednostka treningowa powinna przybliżać Cię do celu. Jak to osiągnąć?

Jak trenować, aby osiągnąć sukces?

Skuteczny trening (nie tylko na ergometrze wioślarskim) oparty jest na solidnym i indywidualnym planie treningowym. Co to znaczy? Przede wszystkim harmonogram treningów powinien uwzględniać:

 • wcześniej wykonywana aktywność
 • poziom sportowy
 • dotychczasowy i planowany poziom aktywności fizycznej
 • sposób podnoszenia Twoich umiejętności
 • cel i czas jego osiągnięcia

Osobisty plan treningowy – jak go stworzyć?

Odnosząc się do powyższej listy spróbujmy stworzyć indywidualny plan treningowy przyjmując następujące założenia:

 • obecne umiejętności – brak
 • poziom sportowy – brak
 • dotychczasowa aktywność – brak
 • planowana aktywność – 3 x w tygodniu
 • cel – poprawa kondycji tak, aby potrafić ćwiczyć przez 40 minut na wioślarzu
 • czas do osiągniecia celu – 3 miesiące
 • sposób realizacji – treningi ogólnorozwojowe i wiosłowanie

Teraz mamy niemal wszystko co nam potrzeba. Znając swoje umiejętności i to co chcemy robić możemy przystąpić do planowania. Ważne, aby Twój plan był maksymalnie realistyczny. Przyjmując realne założenia zwiększasz swoje szanse na sukces, zmniejszając jednocześnie możliwość wystąpienia problemów i niedogodności. Pamiętaj, aby plan mieć zapisany. Pozwoli Ci to monitorować pracę i progres. Będzie również świetną motywacją – czy może być coś bardzej motywującego Ciebie, jak Twój własny postęp?

Twoje otoczenie ma znaczenie!

Nim rozpoczniesz swoją przygodę… Pamiętaj, aby zacząć od małych kroków. Stwórz sobie przestrzeń do treningu. Znajdź ulubione miejsce, muzykę, towarzystwo. Otoczenie to coś, co będzie CIę napędzać. Bądź jednak przygotowany na to, że czasami będziesz musiał podążać sam. Oczywiście, że dużo łatwiej trenować w grupie i dużo szybciej jesteś w stanie osiągać progres. Bardzo dobrze widać to w zawodowym sporcie. Na sukces jednego zawodnika pracuje cały team. Mam jednak na myśli bardziej przyziemne podejście. W takim przypadku otoczenie ma znaczenie. Jeżeli chcesz możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego. Osoba trenera to fantastyczny przewodnik. Dobry trener pomoże Ci w przygotowaniach, poprawi błędy, ukierunkuje Twój trening i pomoże zrozumieć pewne zjawiska.

Zrealizuj swój plan i osiągnij sukces!

Teraz, gdy wszystko masz już dopięte na ostatni guzik, nie pozostaje Ci nic innego jak ruszyć do akcji. Pomimo tego, że tak dużo jest zrobiłeś to pierwszy krok dopiero przed Tobą. Wyjście na trening to tak naprawdę początek. To własnie wyjście na trening pozwoli złapać Ci wiatr w żagle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *