Przejdź do treści
Strona główna » Jak ustawić opór na ergometrze wioślarskim?

Jak ustawić opór na ergometrze wioślarskim?

Ergometr wioślarski

Na ergometrach wioślarskich istnieje wiele rodzajów i sposobów ustawienia obciążenia. W zależności od rodzaju posiadanego sprzętu opór stawiany przez maszynę może mieć charakter magnetyczny, powietrzny lub mieszany.

Jak ustawić obciążenie na wioślarzu?

Niezależnie od tego na jakim ergometrze wioślarskim ćwiczysz, ustawienie oporu to podstawowa czynność przed rozpoczęciem każdego treningu. i jest kwestią bardzo indywidualną i powinna być dostosowana do Twoich możliwości, umiejętności wielu innych czynników. Dziś przybliżę Wam pewne elementy, które mogą być przydatne w rozwiązaniu tego problemu.

Dostosuj opór ergometru wioślarskiego do Twojej siły

Pierwszą z nich jest Twoja siła. Jeżeli jesteś silnym i dobrze zbudowanym zawodnikiem to z pewnością wiosłowanie na niewielkim obciążeniu będzie dla Ciebie mało efektywne. Osoby ćwiczące charakteryzujące się mocną budową ciała zdecydowanie poczują się lepiej na wyższych progach. Takie ustawienie zapewni Ci poczucie, że Twoja siła przekłada się na prędkość pokonywanego dystansu. Zbyt niskie ustawienie przesłony może sprawić, że Twoja moc nie zostanie wykorzystana. Mówiąc potocznie – dużo się namachasz.. Natomiast u osób skromniejszej budowy ustawienie przesłony ergometru na zbyt wysokim poziomie będzie generowało duże zmęczenie. Osoby lekkie, o bardziej atletycznej budowie zdecydowanie lepiej wykorzystają nieco niższe obciążenia.

Dynamika wiosłowania

Drugim elementem jest dynamika. Obciążenie jakie dobierzesz powinno zapewnić Ci optymalną dynamikę wiosłowania. Podobnie jak w wyżej wymienionych przykładach, od osób silnych i dobrze zbudowanych wymagana będzie większa dynamika wiosłowania na oporze niższym. Osoby lekkie i szczupłe osiągną optymalną dynamikę na niższej przesłonie ergometru wioślarskiego. Natomiast mocniejszy opór będzie wymagał od nich większej mocy. Może to spowodować, że ich wiosłowanie będzie dość anemiczne.

W tabeli poniżej przedstawiam preferowane obciążenia dla ergometru wioślarskiego C2.

mężczyźnikobietysiła / dynamika
0-30-1wymaga dużej dynamiki
4-62-4zblinasowane
7-85-7wymaga dużej mocy
9-108-10wymaga bardzo dużej mocy
Propozycja ustawień oporu na ergometrze wioślarskim C2.

Opór na ergometrze wioślarskim, a różne formy treningu

Przedstawione wyżej przykłady to tylko pewne sugestie. Ustawienie oporu na ergometrze wioślarskim to zawsze sprawa indywidualna. Bardzo ważnym czynnikiem determinującym ustawienie obciążenia treningowego jest właśnie sam trening. Nie jest powiedziane, że zawsze powinieneś ćwiczyć na tym samym obciążeniu. Tak więc w zależności od treningu jaki wykonujesz obciążenie może się zmieniać.

Trening siłowy, tlenowy, czy trening szybkościowy?

Ustawienie oporu na ergometrze wioślarskim może być wykorzystywane do kształtowania pewnych cech. Poniżej przedstawiam różne formy zastosowania tego mechanizmu w treningu. Zwracam jednak uwagę, że wciąż jest to pewna propozycja.

Rodzaj treninguPrzykładowe ustawienia
Trening szybkościowy / dynamiki0 – 3
Trening tlenowy (spokojna jazda ciągła)2 – 4 dla kobiet
4 – 6 dla mężczyzn
Trening siłówy8 – 10
Propozycje ustawiń oporu ergometru wioślarkiego C2 dla różnych form treningu

Wielu producentów ergometrów wioślarskich proponuje nam również gotowe programy, które pomagają nam w odpowiednim doborze oporu. Programują również trasy wioślarskie – podobnie jak w rowerach – gdzie opór automatycznie zmienia się w czasie treningu. Jest to również bardzo ciekawa rzecz, kóra może przynieść wiele frajdy i pożytku treningowego.

Podsumowanie

Podsumowując. Ustawienie oporu i obciążenia na ergometrze wioślarskim to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników i metod treningowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że obciążenie jest tylko narzędziem, które możemy wykorzystać do optymalizacji naszego treningu lub do kształtowana pewnych cech. Ścigając się na wiosłach pamiętajmy, że wszystko sumarycznie zależy od generowanej przez nas mocy i od nas zależy czy sobie w tym pomożemy, czy przeszkodzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *