Przejdź do treści
Strona główna » Czy szybciej oznacza szybciej?

Czy szybciej oznacza szybciej?

Cześć! Witam Was w kolejnym artykule. Dziś kolejne zagadnienie związane z wiosłowaniem Dziś odpowiem na pytanie – czy szybsze wiosłowanie oznacza szybsze pokonywanie dystansu?

Tempo wiosłowania

Tempo wiosłowania to jeden z kluczowych elementów technicznych, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednie uregulowanie tempa, czyli ilości chwytów na minutę ma ogromne znaczenie w przebiegu treningu.

Jakim tempem wiosłować?

W tabeli poniżej prezentuje najczęściej spotykane w wioślarstwie tempa oraz ich zastosowanie w różnych treningach.

Tempo wiosłowaniaNajczęściej wykonywany trening
18 -22Trening tlenowy, trening długodystansowy
24-28Mocne odcinki, treningi wyższej intensywności
29 – 34Trening szybkościowy, trening beztlenowy
34 – 40Tempo regatowe, wyścigowe
@ergotrener.blog

Tak jak wspomniałem wcześniej wyżej wymienione tempa to tylko pewne założenie, które najczęściej możecie spotkać w czasie pracy z trenerem wioślarstwa. Natomiast to w jakim tempie wiosłujemy na danym treningu zależy oczywiście od naszego celu treningowego.

Tempo wiosłowania, a szybkość pokonywania dystansu

W tym momencie dochodzimy do sedna sprawy. Aby Twoje wiosłowanie było jak najbardziej efektywne ważne, aby dany odcinek pokonywać w możliwie najniższym tempie. Dla przykładu:

  • wiosłując w tempie 26 z prędkością 2: 15 (140 w) / 500 m, będziesz wolniej pokonywać dystans wiosłując w tempie 22 z prędkością 2:10 (160 w) / 500 m
  • wiosłując w tempie 22 z prędkością 2:05 (180 w) / 500 m, będziesz wiosłować szybciej w porównaniu z wiosłującym w tempie 18 z prędkością 2:10 (160 w) / 500 m

Wniosek z powyższych przykładów wynika tylko i włącznie jeden.

Szybkość pokonywania dystansu nie zależy od tempa wiosłowania. Jest ono bezpośrednio związane z rozwijaną prędkością i przyłożoną mocą.

Ta prosta (lekko matematyczna) zależność powinna skłonić Cię do pracy nad efektywnością Twojego treningu i odpowiednim jego zaprogramowaniu. Tempo wiosłowania powinno stać się dla Ciebie narzędzie do rozwijania prędkości. Oto dwa najbardziej oczekiwane i pożądane sytuacje, w których ma zastosowanie szybkie tempo wiosłowania:

  1. Gdy wraz ze wzrostem tempa wiosłowania narasta jego moc.
  2. Gdy podwyższenie tempa pozwoli Ci utrzymać założoną prędkość. Wyższe tempo pozwala na przyłożenie mniejszej mocy do ponownego rozpędzania łodzi / ergometru.

Pamiętaj, że tempo może być zarówno Twoim sprzymierzeńcem, jak i może Ci przeszkadzać w osiąganiu najlepszych wyników. Zbyt mocne narzucenie tempa może doprowadzić do szybszego spadku sił lub wzmożonej hiperwentylacji (do której również trzeba być przygotowanym). Najważniejsze, abyś wiedział, że najbardziej efektywne wiosłowanie wiosłowanie odbywa się w stosunkowo niskim tempie.

Do zobaczenia w kolejny piątek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *