Przejdź do treści
Strona główna » Jak wiosłować efekywnie?

Jak wiosłować efekywnie?

Podstawową zasadą efektywnej pracy jest wykonanie jej jak najlepiej, jak najmniejszym nakładem sił. To odwieczna zasada, która dotyczny niemal wszystkich dziedzin naszego życia. Tak samo dobrze sprawdza się w wiosłowaniu na ergometrze wioślarskim. A zatem. Jak wiosłować efektywnie?

Efektywne wiosłowanie

Być może spotkałeś się z tym na treningach lub byłeś świadkiem zawodów na ergometrach lub zauważyłeś to w czasie oglądania regat i zaobserwowałeś, że niektórzy wiosłujący pokonują dystans szybciej mimo tego, że przemieszczają się wolniej na wózku. To właśnie jest efektywne wiosłowanie! To właśnie umiejętność zbilansowania szybkości, wykorzystywanej siły i dobrego odpoczynku pozwoli Ci być skuteczniejszym w wiosłowaniu.

Jak wiosłować efektywnie?

Przejdźmy teraz do konkretnych rozwiązań, których zastosowanie w treningu pozwoli Ci krok po kroku dojść do tego stanu rzeczy.

Pierwsza sprawa na jaką powinieneś zwrócić uwagę to rytm Twojego wiosłowania. Przy długich dystansach powinien on zamykać się w tempie 18 – 22. 

Przykład:

Twój dzisiejszy trening to 40 minut jazdy ciągłej z prędkością 2:30/500 m. Dziś pokonasz ten dystans w tempie 28 s/m.

Prawdopodobnie taka sytuacja wiąże się z mało efektywnym wiosłowaniem. Z niemal 100 procentową pewnością potrafisz pokonać ten dystans w tempie 20 – 22. A więc wykonać tą samą pracę dużo mniejszym nakładem sił. Rozwińmy dalej naszą historię:

Kolejny trening 40 minutowy chciałbyś pokonać w tempie 22, ale spadek tempa (s/m) sprawia, że spada Twoja prędkość wiosłowania z 2:30 do 2:45. Dlaczego?

Przyczyny takiego stanu rzeczy są zazwyczaj dwie. Po pierwsze problemy z techniką, po drugie brak umiejętności generowania siły na niskim tempie. Pokreślę, że chodzi to o brak umiejętności generowania siły, a nie o brak siły. A więc jak to zrobić?

Jednym z treningów, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu do efektywnego wiosłowania jest trening, który zakłada, że:

  1. Tempo wiosłowania będzie spadać.
  2. Moc (waty) wiosłowania pozostanie taka sama mimo spadku tempa

Przykład:

Ustaw na liczniku lub stoperze czas treningu 9 minut. Co 3 minuty zmniejszaj tempo s/m wiosłwoania zachowując tą samą moc.

9 min = 3′ / 28 sm / 100 w + 3′ / 26 sm / 100 w + 3′ / 24 sm / 100 w

Tak rozpracowany trening pozwoli Ci złapać dorby spokojny rytm bez koniczności obniżania mocy. Ważne, aby w treningu odcinki były przystępne i dostosowane do Twoich umiejętności. Ten sam trening możesz wykonać na innych odcinkach, dzieląc go na różne mniejsze i dostosowując tempo (s/m) do Twoich aktualnych umiejętności.

Jak taki trening wygląda możesz zobaczyć również na moim kanale na YouTube @ergotrener o tytule: Jak wiosłować efektywnie. Trening na ergometrze wioślarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *