Technika wykonywania ćwiczeń – dlaczego jest ważna?
Podstawą wykonywania każdych ćwiczeń jest nabycie odpowienij techniki. Technika nie tylko chroni nas przed kontuzjami i negatywnymi skutkami źle poprowadzonego treningu, ale przede wszystkim sprawia, że to co robisz jest dużo bardziej efektywne. Posiadając odpowednią technikę Twoje wyniki po prostu będą lepsze, bo Twoje mięśni będą rozwijać się w odpowienim kierunku.
Tak więc jak widzisz technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważna i jest bazą do wszystkiego. Dlatego też rozpoczynam cykl wpisów i newsów na temat techniki. Oczywiście chodzi przede wszystkim o technikę wiosłowania na ergometrze. Natomiast juz dziś zachęcam Cię do częstrszego zaglądania na stronę. Pojawią sie też wspisy na temat treningów siłowych i ćwiczeń siłowych ukirunkowanych na wiosłowanie.
Dziś opisze podstawowe elementy, których wykonywanie z pewnością sprawi, że Twoje wiosłowanie będzie bardziej wydajne.
Podstawy techniki wiosłowania
Podstawą techniki wiosłowania jest przede wszystkim odpowiednie ułożenie ciała. Jeżeli rozpoczynasz treningi na ergometrze wioślarskim skup się na tym, aby Twoje plecy były wyprostowane, łopatki ściągnięte. W początkowej fazie ruchu utrzymuj prostą sylwetkę, a po wyprostowaniu nóg pochyl się lekko do tyłu i swobodnie dociągnij ręce do tułowia zachowując swobodę ramion. Co ważne! Proste plecy na początku ruchu pozwalają unikać poważnych błędów, które u mniej doświadczonych zawodników mogą prowadzić do bólu pleców. Jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym wioślarzem możesz delikatnie wyciągnąc się do przodu ergometru. Wyciągając się do przodu zwróć uwagę na Twój odjazd.
- Nie otwieraj się tułowiem. Pamiętaj, aby najpierw pracować nogami, a potem tułowiem
- Nie „uciekaj” pośladkami. Może wydarzyć się, że pracując nogami Twoje wiosło wciąż będzie w miejscu. Twoje nogi się wyprostują, a tułów pozostanie z przodu.
Te dwa błędy to poważne zaniedbania!
Sekwencja ruchów
Tak jak wsponiałem wyżej bardzo ważnym elementem techniki jest sekwencja ruchów. Prace na ergometrze wiołsarskim rozpoczynają nogi. Po ich wyprostowaniu do gry wkracza tułów i ręce. W powrocie sytuacja zmienia się o 180 stopni. Najpiierw prostujemy ręce i wracamy tułiwem. Dopiero później nogi się uginają.
Prowadzenie nóg
Prowadzenie nóg to dość oczywista sprawa, natomiast jest kilka różnic, które mogą Cię zastanawiać.
W zawodowym wioślarstwie wyróżnia się konkurecje na krótkich i dlugich wiosłach. Wioślarze krótkowiosłowi prowadzą nogi równolegle. Taką formę polecam również na ergometrze wioślarskim. Jest ona najprostsza, najmocniejsza i najbardziej oczywista.
U niektórych wioślarzy długowiosłowych możesz zaobserwować inny sposób prowadzenia nóg. Ich nogi delikatnie się rozchodzą na boki. Wymusza to technika wiosłowania na długch wiosłach, gdzie wioślarze wiosłują na jedną stronę. Rozchylając nogi, wioślarze robią sobie miejsce na odprowadzenie wiosła i ręki zewnętrznej, kora trzyma wiosło. Ten sposób wiosłowania może zostać przeniesiony na ergometr wioślarski. Natomiast tak jak zaznaczyłem na początku dotyczny to niektórych wioślarzy. Lekkie rochylanie nóg może również pomóc w osiąganiu lepszego zasięgu osobom z nadwagą.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz. Pomożemy rozwiązać Twoje problemy. Bardzo dziękuje za dziś! Do zobaczenia w następny piątek!