Przejdź do treści
Strona główna » Ergometr wioślarski – jaki wybrać?

Ergometr wioślarski – jaki wybrać?

Dlaczego wybieramy ergometr wioślarski?

Ergometr wioślarski staje się coraz bardziej popularny, a co najważniejsze coraz bardziej doceniany przez trenerów ale również użytkowników. Nic dziwnego bowiem ergometr wioślarski to maszyna, która wychodzi na przeciw osobom trenującym i spełnia wiele ich oczekiwań. Wytrzymałość, siła, koordynacja, sprawność ogólna to tylko nie które elementy możliwe do osiągnięcia w czasie treningu na ergometrze. Ergometr wioślarski ma również jedną bardzo istotną zaletę zachęcającą wiele osób do zakupu – nie zajmuje dużo miejsca. Do treningu wystarczy nam tak naprawdę wąski korytarz i 2,5 – 3 metrów długości.

Ergometr wioślarski – zanim wybierzesz

Obecny rynek proponuje nam bardzo wiele ergometrów wioślarskich i wioślarzy. Wiele z nich różni sie od siebie przede wszystkim konstrukcją oraz sposobem monitorowania treningu. Zanim wybierzesz ergometr wioślarski dla siebie powinieneś odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jak często będę trenował?
  2. Czy będę trenował zawodowo, czy rekreacyjnie?
  3. Chcę ergometr powietrzny, czy magnetyczny?
  4. Jaką mam sylwetkę?
  5. Ile mam pieniędzy?
  6. Ile mam miejsca w domu?

Odpowiadając na powyższe pytani możesz zdecydowanie zbliżyć się do prawidłowego wyboru.

Częstotliwość treningu

To ile treningów zrobisz teoretycznie nie powinno mieć znaczenia. Natomiast należy wziąć pod uwagę jakość i wytrzymałość każdego sprzętu. Każda maszyna – nie tylko ergometr – ma swoją wytrzymałość i żywotność. Nie rozwodząc się zbytnio – im lepszy materiał tym ergometr jest bardziej wytrzymały i stabilny.

Relaks czy sport zawodowy

Drugie pytanie ma ogromne znaczenie. Przy wyborze ergometru należy zwrócić uwagę na parametry treningowe jakie potrafi zebrać licznik / monitor. Jeżeli trenujesz rekreacyjnie może nie mieć to dla Ciebie większego znaczenia. Natomiast jeżeli oczekujesz profesjonalizmu to warto się tu zatrzymać. Do dobrej obserwacji treningu polecam: dystans, czas, średnia, spm, średnia moc w watach. Dodatkowym atutem będzie możliwość ustawienia interwalów wg indywidualnego zapotrzebowania.

Magnetyczny, czy powietrzny?

Moje doświadczenie przemawia zdecydowanie za powietrznymi oraz napędzanymi łańcuchowo. Takie też polecam osobom silnym, które chcą mocniej potrenować.

Sylwetka

Kolejny element, który teoretycznie nie powinien mieć znaczenia a jednak ma. To jacy jesteśmy: wysocy, niscy, dobrze zbudowani, czy przeciętnie ma znaczenie. Jeżeli jesteś dobrze zbudowany, silny, a na dodatek masz około 190 cm wzrostu lub więcej to powinieneś wybrać cięższy sprzęt. Da Ci to pewność, że przy mocnym wiosłowaniu ergometr utrzyma Twoje ciało. Należy też zwrócić uwagę na konstrukcję szyny. Osoby opisane wyżej powinny zadbać o odpowiednią długość i masywność.

Finanse

Finanse zawsze wzbudzają najwięcej emocji. Prawdopodobnie podczas zakupu ergometru również. Ceny ergometru wioślarskiego są bardzo zróżnicowane i wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, dlatego wybierając ergometr przeanalizuj jeszcze raz swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Decyzję podejmij sam.

Miejsce w domu

Na koniec kwestia najmniej problemowa. Miejsce do treningu. Trening na ergometrze możesz przeprowadzić prawie w każdym pomieszczeniu. Osobiście mam za sobą treningi w sypialni, domowym korytarzu, piwnicy, garażu, namiocie i wielu innych miejscach. Tak jak wcześniej wspomniałem do treningu wystarczy pole o bokach 1,5 x 3 metry i oczywiście dostęp do świeżego powietrza. Miejsce wybierasz sam. Praktycznie wszystkie ergometry można rozłożyć na dwa osobne elementy, które po zakończonym treningu zajmą jeden kąt Twojego pomieszczenia.